Vánoční betlémy

Tradice jesliček    České papírové betlémy    Zahraniční papírové betlémy    Autoři papírových betlémů    Kostelní betlémy    Venkovní betlémy    Z výstav betlémů  


Zpět

Betlém v kostele sv. Patra a Pavla

Rakousko-Tyrolsko, Götzens

WWW:

Obyvatelé Götzensu museli původně chodit do kostela v Axams, protože tam byla jejich mateřská farnost. První kostel zmíněný v roce 1350 pod záštitou svatých Petra a Pavla je zachován jako Theresienkirche na výstupu do Birgitzu . Nástupnický kostel byl postaven v 15. nebo 16. století na místě dnešního Josefsheima, kde se zachovaly zbytky okolní zdi hřbitova. Dnešní farní kostel byl postaven v centru města na hlavní křižovatce místním kamenářem a mistrem stavitelem Franzem Singerempostaven v letech 1772 až 1775. K vysvěcení došlo v roce 1780 dokončenými pěti oltáři. V roce 1786 byl kostel povýšen na farnost. Od roku 1932 pracoval farář Otto Neururer v kostele , který byl v roce 1938 zatčen, poté převezen do koncentračního tábora Dachau a nakonec zavražděn v koncentračním táboře Buchenwald.
Farní kostel zasvěcený apoštolům Petrovi a Pavlovi je jedním z nejkrásnějších rokokových vesnických kostelů v Tyrolsku. Jedná se o budovu z let 1772 - 1775, kterou postavil Franz Singer. Matthias Günther, který pochází ze školy Wessobrunner, vytvořil štukaturu uvnitř kostela. Zvláštností tohoto kostela je vynikající akustika, která inspiruje návštěvníky a umělce na koncertech.
Farní kostel v Götzensu je také posledním odpočinkovým místem kněze mučedníka Otto Neururera. V roce jeho blahorečení, 1996, byla urna s popelem umístěna na oltář nových lidí na počest Blahoslaveného jako vnější znamení a jako vzpomínka na mimořádného člověka.
Architektura kostela sv. Petra a Pavla byla vytvořena podle Wiltenovy baziliky a Innsbrucku Jakobskirche. Patroni kostela jsou vidět nad vnějším hlavním portálem. Horní římsu zdobí postava Marie Immaculaty. Zaujímá své místo mezi vázami a ženskými světci. Všechny sochy, oltářní postavy a krucifix byly vytvořeny sochařem Johannesem Schneggem. Matthäus Günther namaloval štítu a kupolovou fresku. Tesařství provedl Peter Mayr. Interiér kostela byl navržen v souladu s barokní divadelní architekturou.

www.wikipedie.cz

Betlém
Vysoce kvalitní, bohaté na detaily a ohromně malebné, tak se mistrovské dílo vytvořené kolem roku 1800 představuje ve farním kostele. Na rozdíl od vánočních protějšek oslavují rychlé betlémy mnohem krvavější, brutální a tudíž i dojemnější událost: Kristovo utrpení. Jsou zachyceny obrázky, které se dostanou pod kůži a přesvědčují věřící o rozsahu jedinečné a neopakovatelné události.
Betlém v Götzensu představuje více než 250 figurek z malovaného papíru o výšce přibližně 16-18 cm. Vycházejí z ruky Georga Hallera (1772-1838) a objevují se v historicky zavedeném Krippenbergu (Franz Eigenler kolem roku 1912) a pozadí (Franz Pernlochner kolem roku 1913). Zde je dramaticky zobrazeno třicet pět jednotlivých scén.
Začíná to Kristovým rozloučením s jeho matkou, žáky, vede ke zradě, mučení a soudu a vrcholí ukřižováním. Samotné vzkříšení, jako skutečné vyvrcholení celého procesu vykoupení, se nachází v uložení kříže, pohřbu a nakonec v postavě vítězného vzkříšeného ve středním horním středu.
Philipp Schumacher(1866-1940) později vybral z tohoto betlému 9 scén, které realizoval formou samostatných betlémových listů.



Kostel sv.Petra a Pavla Interiér kostela Chór a varhany Stropní malba Betlém v kostele Ježíš nese a padá s kžížem Ježíše vedou k Pilátovi Bičování a trnová koruna
Kostel sv.Petra a Pavla Interiér kostela Chór a varhany Stropní malba Betlém v kostele Ježíš nese a padá s kžížem Ježíše vedou k Pilátovi Bičování a trnová koruna

Kostel sv.P&P Interiér kostela Varhany Stropní malba Ježíš před Pilátem Trnová koruna Ježíš bičován Ježíš naase kříž Ježíš na kříži
Kostel sv.P&P interiér kostela Varhany Stropní malba Ježíš před Pilátem Trnová koruna Ježíš bičován Ježíš nese kříž Ježíš na kříži


© 2020 Vladimír Plecháč, GComp